Vítáme vás v Jurském parku aneb poslední edice Magic: The Gathering tohoto roku přichází!
Dinosauři, upíři, merfolkové i piráti, ti všichni se sešli v nové sadě The Lost Caverns of Ixalan.

10. 11. 2023 18:00

98. edice The Lost Caverns of Ixalan, která rozšíří sběratelskou karetní hru Magic: The Gathering, navazuje na set Rivals of Ixalan (mini set z roku 2018) a Ixalan z roku 2017. Hráči se opět mohou těšit na antickou pláň, která si prošla změnou kvůli phyrexianské invazi. Obývají ji však stále monstrózní dinosauři, v neprozkoumaných hlubinách se pohybují merfolkové a pláň také čelí zastupům upírských conquistadorů nebo drancujícím pirátům.

Nesmrtelné Slunce kde….?
Po záchraně Eldrainu se Kellan vydává na průzkum tajemných Omenpaths a jeho prvním cílem se tak stává prehistorický Ixalan, krutá a tajuplná pláň plná dinosaurů, pokladů a starých civilizací. Není ale jediný. Při osvobození Strixhavenu před Phyrexiánskou invazí sem dorazil i mladý Quintorius. A právě v jejich společnosti budeme odkrývat tajemství opuštěného Downtownu včetně toho, kam se se poděli jeho obyvatelé. Ponoříme se i do hlubin tajemného Matzalantli a společně s Vitem a jeho Legií se setkáme s kočičími válečníky Malamet i podmořským národem.

Jak moc se Ixalan změnil po zmizení Nesmrtelného Slunce (Immortal Sun) a co všechno dokáže Cosmium? Odpovědi by mohla skrývat prastará civilizace, potomci Sluneční říše, v dutém jádru samotného Ixalanu.

Mechaniky

Set obsahuje klasicky jak nové mechaniky (Discover, Descend, Map Tokens), tak i starší z dřívějších edic (Explore, Craft, Double-Face karty).

Discover

Hráč musí exilovat karty z vrchní části vaší knihovny, dokud nenarazí na nonland s hodnotou many menší či rovnající se hodnotě Discover. Pak ji může zahrát zdarma, nebo dát do své ruky.

Descend

Mechanika používána různými způsoby, vždy se ale točí okolo permanentů v hráčově graveyardu. V případě karty Uchbenbak funguje jako hranice pro aktivaci schopnosti, zatímco u Souls of the Lost je to jednoduché počítadlo útoku a obrany creatury.

Craft

Tato mechanika hráči umožňuje vytvářet artefakty. Například u karty The Enigma Jewel je podmínka zaplatit 8 many a kontrolovat alespoň 4 nonland permanenty. Následně je možné artefakt přeměnit na Locus of Enlightenment.

Explore

Cenote Scout je první kartou s funkcí explore, která byla zveřejněna v rámci představení edice. Jedná se o 1/1 creature, které vykoná mechaniku Explore při vstupu na bojiště. Hráč následně odkryje vrchní kartu jeho knihovny a pokud je to land, dá si ji do ruky. V druhém případě dá +1/+1 counter na tuto creature a kartu může vrátit na vrch knihovny, nebo do graveyardu.

Map Tokens

Nový typ tokenů, který lze obětovat, aby creatura následně vykonala mechaniku Explore.

Double-Faced

Oboustranné karty se vrací hned s několika zajímavými kombinacemi. Ojer Axonil, Deepest Might se přeměňuje do Temple of Power a zase naopak. V Lost Caverns of Ixalan vyšel Bůh pro každou barvu právě jednou a každý z nich je opravdu zajímavý.

Co všechno v této edici nalezneme?

Jak je tomu v poslední době zvykem, nová standardová sada obsahuje všechny produkty, Najdeme zde draft boostery, set boostery, collector boostery po kuse i v boxu. Dále má edice bundle, gift bundle a hned čtyři commander precony.

Navíc v tomto setu najdeme i mikro Universes Beyond edici Jurassic World. Hráči a hráčky jej mohou najít v některých ze set boosterů a v každém collector boosteru.

Sběratele by mohla zaujmout speciální foilová úprava tzv. neon ink foil, který byl poprvé představen v edici Kamigawa: Neon Dynasty.

To nejlepší z nových i reprintovaných karet

Stejně jako Wilds of Eldraine, tak i edice The Lost Caverns of Ixalan bude patřit rozhodně k těm lepším. Obsahuje řadu karet, které jsou velmi zajímavé pro nejhranější MTG formáty. 

Rád bych vypíchl například Bloodletter of Aclazotz a Ghalta, Stampede Tyrant. V případě reprintů vévodí Cavern of Souls nebo Underworld Breach. Doporučuji si projít kompletní spoiler, mnoho karet má zajímavé mechaniky a obzvláštní velké množství decků. Každý hráč najde nějaké karty, které se mu budou do jeho sbírky hodit.

Předpřipravené balíčky

V této edici najdeme čtyři předkonstruované balíčky. Precony, na které se hráči a hráčky mohou těšit, jsou červeno-zeleno-bílý (Naya) balíček s názvem Veloci-Ramp-Tor, modro-zelený (Simic) Explorers of the Deep, bílo-černý (Orzhov) Blood Rites a modro-černo-červený (Grixis) Ahoy Mateys.

Veloci-Ramp-Tor

Dinosauří deck, který svůj herní záměr shrnuje vtipně svým názvem. Nejdříve je potřeba pořádná rampa, aby byl dostatek landů na následné vyvolání monstrozních dinosaurů, a pak už zbývá jen totální zničení oponentů. Jednoduché a přímé. Face Commander je Pantlaza, Sun-Favored. Ta při vstupu jakéhokoliv dinosaura, včetně sebe, spustí mechaniku discover X, kde X je je obrana creatury.Koupit

Explorers of the Deep

Deck Merfolků, jejichž primárním cílem je vykonávat mechaniku explore. Face Commmander pro tento deck je Hakbal of the Surging Soul, Ten na začátku combatu v kole svého majitele spustí mechaniku explore u každého Merfolka, kterého hráč kontroluje. Když následně útočí, je možné vyložit land z ruky do hry, a pokud tak hráč neučiní, může si dobrat kartu.Koupit

Blood Rites

Upíří deck s jedinečným crossoverem, kdy využívá přeměnu upírů v démony, kteří se po smrti stanou ještě většími démony! Face Commanderem pro tento deck je Clavileño, First of the Blessed. Commander při útoku dělá z upírů navíc i démony a když zemřou, hráč si vytvoří tapnutého 4/3 bílo-černého upířího létajícího démona.Koupit

Ahoy Mateys

Pirátí deck, který – stejně jako ten upíří – pořádně překvapí. Kromě toho, že se nečekaně točí okolo pirátů, jeho cílem je všechny piráty naházet do graveyardu a povolat je zpět na bojiště silnější než kdy dříve. Face Commander pro tento deck je Admiral Brass, Unsinkable. Když přijde na bojiště, hráč millne čtyři karty. Na začátku combatu v kole svého majitele vrátí zvoleného piráta z graveyardu do hry s finality counterem (umře a jde do exilu), jeho základní síla i obrana jsou rovny 4 a do konce kola dostane haste.Koupit

Přijďte si k nám zahrát!

Rádi byste se zúčastnili prerelease eventu této nové edice? Sledujte naše sociální sítě a přidejte se na Discord kanál MTG Herního klubu v Brně. Edice vychází už 17. listopadu, prerelease event The Lost Caverns of Ixalan proběhne 10. listopadu ve formátu 1v1 Sealed a 11. listopadu ve formátu Two-Headed Giant Sealed u nás na prodejně v Brně (Palackého třída 177/50).