14+2 (Ne)valentýnských filmů na romantický večer
Na co se mrknout s drahou polovičkou nebo klidně s kočkou.

8.2.2024
Většina lidí hledá na valentýnský večer nějaký film o nefalšované pravé lásce, kde se potkají dvě hrdličky a cukrují si společně až do šťastného konce. Jestli je tohle přesně vaše představa, tak můžete rovnou přestat číst. Pokud ale zůstanete, máme tu desítku s láskou vybraných filmů, které nabízí perfektní dávku bizáru, zlomených srdíček i humoru. Prostě super materiál na netradiční filmový večer 14. února

A pokud přeci jen bude láska vašeho života s výběrem nespokojená, zvažte její výměnu.
Humr (The Lobster)
2015
V našich kinech zrovna řádí Chudáčci, ale řecký režisér Yorgos Lanthimos byl divný už dávno předtím. Jeho první anglicky mluvený film se odehrává v blízké budoucnosti, kdy jsou nezadaní lidé odváženi do hotelu, kde si do 45 dní musí najít partnera, nebo budou proměněni do zvířete dle svého přání a vypuštěni do lesa. Prostě romantika.


Kde zkouknout? Google Play
Ruby Sparks
2012
Co dělat, když nemůžete najít přítelkyni? Prostě si ji napište! Stejně jako spisovatel Calvin, kterému jeho románová hrdinka Ruby doslova oživla pod rukama. Ruby Sparks je v mnoha ohledech splněný sen nejednoho geeka. Originální zápletka přináší inteligentní humor se skvělou hlavní dvojicí, kde všechno vždy není tak, jak by se mohlo zdát.


Na hromnice o den více (Groundhog Day)
1993
Jak někoho sbalit? Zacyklete se v denní smyčce a postupně ze svého cíle vytáhněte všechny potřebné informace, abyste pak udělali pořádný dojem. A je to. Takhle to zní trošku creepy, ale ve skutečnosti je tato filmová klasika s Billem Murrayem neuvěřitelně vtipná a chytlavá komedie. Doporučuje 9 z 10 svišťů.


Kde zkouknout? Netflix, Google Play, Apple TV+
Lars a jeho vážná známost (Lars and the Real Girl)
2007
Ryan Gosling byl, ještě předtím než se z něj stal Ken, Lars. Takový ten divný týpek od vedle s vtipným knírkem. Jeho osamělý život se však převrátí naruby, když si najde přítelkyni – nafukovací pannu Biancu. Naštěstí Bianca je šikovná holka, a tak brzy začne chodit do kostela, a dokonce si i najde práci. Vydrží jim to ale do prvního píchnutí?


Drive
2011
Ryan Gosling jako ultimátní frajer. Mlčenlivý Řidič, uhrančivá kamera, soundtrack, který se dá popsat jen slovem "mood". Tohle je romanťárna, které stačí jen pár slov, několik dlouhých pohledů a jeden polibek, abyste v tom byli emocionálně až po uši. Od teď se na sebe v autě budete dívat jinak.


Kde zkouknout? Apple TV+, Google Play
Přežijí jen milenci (Only Lovers Left Alive)
2013
Dvojice více než tisíc let starých upírů Adam a Eva (ehm) je znuděna životem a krev už popíjí jen z nemocnice. V tom se ale zjeví Evina nekontrolovatelná mladší sestra a začnou problémy. Chytrá, trošku děsivá a hlavně pořádně stylová romantika. Ve vedlejší roli ponurý Detroit a zakouřené alžírské bary.


Kde zkouknout? FilmBox+
Scott Pilgrim proti zbytku světa (Scott Pilgrim vs The World)
2010
Jak nejlépe popsat toxický vztah dvou sobeckých lidí? Udělejte z něj komiks, ten potom natočte jako našlapanou popkulturní jízdu a nikdo nic nepozná. Na Scotta Pilgrima můžete koukat jako na výbornou akční komiksárnu s nápaditou režií a slavnými herci ve svých začátcích (mihne se Captain America, Captain Marvel, Hera Syndulla nebo Superman), ale má i skryté kvality.


Kde zkouknout? HBO Max, Google Play, Apple TV+
Věčný svit neposkvrněné mysli (Eternal Sunshine of the Spotless Mind)
2004
Málokterý film se hodí na Valentýna víc než ten, ve kterém se na sebe hlavní pár snaží zapomenout. Věčný svit vypráví vcelku banální příběh, ale za to tak originálním způsobem, že vám zamotá hlavu na týden dopředu. I po dvaceti letech od premiéry film nezestárl ani o píď a servíruje jeden skvělý nápad i vizuální vtípek za druhým. Jim Carrey a Kate Winslet na sebe možná zapomenou, vy na tenhle film ale rozhodně ne.


Kde zkouknout? HBO Max
Ona (Her)
2013
Po 11 letech aktuálnější než kdy dřív. Osamělý spisovatel si pořídí nejnovější model umělé inteligence s medovým chraplákem Scarlett Johansson. Z běžných dotazů vzniknou dlouhé konverzace o životě a tak vůbec, až nabude přesvědčení, že jde o skutečnou ženu, do které se zamiluje. Jenže tahle Scarlett ChatGPT není skutečná, a brzo tak nastávají problémy.


Kde zkouknout? Google Play, Apple TV+
Nadějná mladá žena (Promising Young Woman)
2020
Hlavní hrdinka Cassie má super koníček. Chodí večer do barů, kde předstírá opilou slečnu a čeká jakýpak gentleman se chytí a doprovodí ji domů. Následně mu těsně před skórováním šokovou metodou sdělí nemilosrdnou pravdu. Po tomhle filmu už rozhodně nebudete "zlobivými kluky" a zbytek valentýnského večera si pořádně promyslíte.


Kde zkouknout? HBO Max, Google Play, O2TV, Apple TV+
Krvavá nevěsta (Ready or Not)
2019
Už máte před svatbou? Ideální. Jen pozor, ať si pak jejich rodina nechce zahrát na schovávanou... To byste mohli dopadnout jako tady paní nevěsta, která si svatební noc s brokovnicí v ruce asi nepředstavovala. Chytlavý horor se spoustou (zvráceného) humoru a sympatickou hrdinkou rozhodně rozproudí valentýnskou noc.


Kde zkouknout? Disney+, Apple TV+
Slunovrat (Midsommar)
2019
Dani a Christian na tom se svým vztahem nejsou zrovna nejlíp. Výlet do severní Skandinávie, čerstvý vzduch, příjemní lidé, slunce, které nezapadá. To bude pohoda, že? Akorát že vůbec. Od začátku je ve vzduchu něco podivného a pocit úzkosti začíná každou minutu zlověstně stoupat. Midsommar je primárně rozchodový horor, ale o to víc dokáže stmelit u romantického večera při svíčkách.

Kde zkouknout? Kviff.tv, Dafilms.cz
Zmizelá (Gone Girl)
2014
Něco pro malé psychopaty v nás. Když začne být Amy pohřešována, automaticky padne podezření na jejího muže Nicka. Je však opravdu vrah, nebo jen bezcita? Rychle zjišťujeme, že jejich manželství nebyla taková idylka a ti dva se k sobě zas tak nehodili – nebo vlastně jo? Ideální film na rande. Buď perfektně zabije všechnu romantiku, nebo nahodí jiskru. Raději to ale nechceme vědět.

Kde zkouknout? Netflix, HBO Max, Google Play, Apple TV+
La La Land
2016
Rozhodně nejromantičtější film v našem výběru, který ovšem schovává jeden trumf. La La Land možná pofarmil Oscary, ale stejně se na něj hromada lidí nepodívá jen proto, že jde o muzikál. Nechte předsudky stranou a dočkáte se skvělého příběhu nejen o lásce mezi hlavní dvojicí, ale také o cestě za vlastními sny a vlastně jednou celou filmovou érou. Na jedné straně typická slaďárna se sympatickými herci a chytlavými písněmi, na té druhé srdcervoucí vzpomínka na to, co by mohlo být, kdyby...

Kde zkouknout? Apple TV+

Pod čarou. Na vlastní nebezpečí.
Blue Valentine
2010
Perfektní film když se chcete rozejít, ale pořád nevíte, jak udělat ten první krok. Blue Valentine je ztělesnění vztahové deprese a vyhoření, kdy na střídačku sledujete romantické začátky a realistickou současnost. Stačí si pustit tenhle film a ono to půjde. Fakt. Však dívejte, jak dopadl Ryan Gosling po pár letech manželství.

Maják (The Lighthouse)
2019
Dva muži v majáku na malém ostrově? Co by se tak mohlo stát? Určitě ne to, co čekáte. Tohle není tak úplně romantika, jako syrová mužská energie sršící z každé černobílé minuty. Pokud je vaše polovička filmový gurmán či gurmánka, tak se budete nebývale bavit nad šílenou atmosférou a vypiplanou retro estetikou. V opačném případě si užijete alespoň hodinku a půl klidu, když vám usne na rameni.

Kde zkouknout? Google Play, Apple TV+