Představení karetní hry Star Wars: Unlimited
První edice Spark of Rebellion vychází 8. března

13.2.2024

Po nedávno vydané Disney Lorcaně se letos dočkáme další novinky mezi sběratelskými karetními hrami, která nás znovu vezme mezi naše staré známé postavy do světů, s nimiž jsme vyrůstali. Z předaleké galaxie Hvězdných válek k nám příští měsíc dorazí první edice očekávané karetky Star Wars: Unlimited v níž nebudou chybět ikoničtí záporáci ani milovaní hrdinové a hrdinky. Hra si bere za cíl spojit všechny éry i světy Star Wars, ať už hltáte filmy, seriály nebo knihy a komiksy. Připravte se na skok hyperprostorem a pojďte se s ní seznámit!

JAKÉ PRODUKTY NÁS ČEKAJÍ?
Starter pack pro dva hráče – jak název napovídá, s tímto boxem se můžete hned pustit do první partie. Obsahuje dva balíčky o 50 kartách, žetony zranění, papírovou podložku i pravidla. Součástí jsou také papírové krabičky na uchování balíčků a speciálních 10 promo karet, které najdete pouze ve starter decku a nejsou součástí samostatných boosterů.

Boostery & Booster boxy – samostatný balíček, obsahující 16 náhodných karet. Vždy v něm najdete 1 kartu Leadera (Vůdce) a 1 Base (Základny), což umožňuje s boosterem vždy hrát Sealed, nebo Draft turnaj. Zbylých 14 karet je ze standardního setu a mají různou raritu. Celý box obsahuje 24 boosterů.

Prerelease boxy – balíčky dostupné před vydáním edice na Prerelease eventy. Obsahují 6 boosterů, 2 promo karty Luka Skywalkera a Darth Vadera, počítadlo životů, žetony poškození a jednoduchý návod na hru a krabičku.

ASPEKTY
Jednotlivé barvy jsou ve Star Wars: Unlimited pojmenovány jako aspekty a máme jich tu rovnou 6 (Vigilance, Command, Aggression, Cunning, Heroism a Villainy). Balíček je nejčastěji tvořen ze 3 aspektů, které korespondují s kombinacemi barev vůdce a základny. Pokud by hráč chtěl hrát kartu mimo aspekt svého vůdce a základny, musí k základní ceně karty ještě navíc doplatit 2 jakékoliv zdroje.

DRUHY KARET

Unit (jednotka)
Jednotky se povolávají do bojových prostorů, dělí se na Grounded (pozemní) a Space (vesmírné). Tyto karty se využívají v soubojích s jednotkami oponenta a také k útoku na Base (základnu), jejíž zničením daný hráč vyhrává hru.

1. CENA KARTY – tuto cenu (8) je třeba zaplatit k zahrání
2. ASPEKTY DANÉ JEDNOTKY
3. TYP JEDNOTKY –
označení, zda je Grounded (pozemní), nebo Space (vesmírné)
4. STATISTIKA KARTY –
Síla, kterou používáte k útoku, je označena červeně (6) a obrana modře (6).
5. TRAITS (VLASTNOSTI) KARTY
6. SPECIÁLNÍ SHOPNOSTI
7. NÁZEV KARTY – v tomto případě Emperor Palpatine. Hvězda před jeho jménem symbolizuje, že je zcela unikátní a ve hře ji můžete mít pouze jednou (ale vícekrát ve svém balíčku). Ve hře je možné mít dvě karty se STEJNÝM JMÉNEM, avšak pouze tehdy, pokud se 8. PODTITUL, který je uveden pod jménem (tady Master of the dark side) liší.

Event (událost)
Karty tohoto druhu jsou podobné jako karty jednotek, nemají ale statistiky životů a síly, jejich umístění ilustrace a textem je navíc prohozené. Po zahrání této karty je vyhodnocen její efekt a následně je odložena na odhazovací balíček.

Upgrade (vylepšení)
Stejně jako karty jednotek, i karty Upgrade (vylepšení) jsou umisťovány do herní oblasti. Její síla a obrana spolu s efektem se připočte k síle a obraně karty jednotky k níž je připojena.

Leader (vůdce)
Oboustranné karty, které jsou z jedné strany horizontální, z druhé vertikální. Vertikální stranou je můžete následně vyložit do hry. Spolu s kartou typu Base (základna) Indikují aspekty, v nichž musí být postaven balíček.
Karty vůdců mají dva typy akcí:
základní – vyžaduje pouze vyčerpání a případné doplacení zdrojů
speciální – po zahrání speciální akce je karta vůdce otočena z horizontální pozice na vertikální a umístěna do hry. Toto lze učinit pouze jednou za hru. V současné době jsou všichni vůdci pouze pozemní jednotky. Pokud vůdce ve hře zemře, navrátí se zpět do prostoru pro vůdce a během hry může být nadále využita pouze jeho základní schopnost.

Base (základna)
Indikuje dodatečný barevný aspekt balíčku k barvě vůdce. Nejčastěji mají hodnotu obrany 30, avšak najdou se zde i základny, kterou mají svoji obranu nižší a navíc mají nějakou speciální abilitu. Cílem hráče je zničit základnu protivníka a vyhrát tak hru.

BOJIŠTĚ A PRŮBĚH HRY
Jak vypadá herní plán?
Dělí se do několika částí: ve spodní se nachází místo pro žeton iniciativy, směrem vpravo následují zdroje, dobírací balíček a odhazovací balíček. Ve vrchní polovině plánu jednoho hráče se nachází prostor pro vesmírné jednotky, kam mohou být zahrány pouze vesmírné jednotky. Uprostřed je prostor pro základnu a vůdce, kam může být zahrána pouze základna a vůdce. Nejvíce vpravo se nachází prostor pro pozemní jednotky, kam mohou být zahrány pouze pozemní jednotky. Při útoku je možné útočit pouze na jednotky ve stejné zóně, tzn. vesmírné na vesmírné a pozemní na pozemní, anebo je možné útočit na oponentovu základnu.

Jak se to hraje?
I. Příprava
Na příslušné pole doprostřed hráčova herního pole umístíte svoji základnu a vůdce, poté zamícháte svůj balíček a taktéž ho umístíte na příslušné místo. Doberete si 6 karet jako vaši startovní ruku. Pokud jsou vaše počáteční karty špatné nebo nehodící, je možnost využít mulligan, vložíte zpět vaši startovní ruku do balíčku, celý jej zamícháte a znovu si doberete 6 vrchních karet. Jakmile jste nachystaní, zvolte 2 karty z vaší startovní ruky jako své zdroje a vyložte je do příslušné oblasti pro zdroje lícem dolů.

II. Action phase (akční fáze)
V akční fázi můžete vykonávat následující akce:
Zahrajete kartu: Zaplatíte cenu zdrojů v hodnotě, která je uvedena v levém horním rohu karty. Pro znázornění, že daným zdrojem platíte, jej vyčerpáte (otočíte o 90 °). Kartu jednotky z ruky umístíte do příslušného pole vyčerpanou, pokud na ní není schopností uvedeno jinak. Vyčerpané karty nemohou být využívány, dokud nejsou znovu obnoveny. 
Zaútočíte s jednotkou: Zvolte příslušnou jednotku a zaútočíte s ní buď:
na základnu oponenta – v tomto případě jednotka uštědří zranění v hodnotě její síly a oponent si o stejný počet sníží hodnotu obrany své základy.
na jednotku v příslušné pozemní/vesmírné oblasti. Pokud tak učiníte, jednotky si ve stejný okamžik dají zranění v hodnotě svého útoku a jakmile je hodnota obrany jedné z nich snížena na hodnotu 0, nebo méně, je zničena a přesunuta na odhazovací balíček.

Využijete schopnost jednotky: Pro využití základní schopnosti jednotky ji vyčerpejte a vykonejte její schopnost. Pokud je třeba doplatit nějaký zdroj, musíte tak učinit. V případě, že ho nemáte, nemůžete v daném tahu schopnost jednotky vykonat. U speciální schopnosti vůdců musíte splnit požadovaná kritéria, uvedená na kartě, a jednou za hru je můžete povolat do hry.
Převezměte iniciativu: Po převzetí se pro další kolo stáváte začínajícím hráčem. Po vykonání této akce musíte pasovat tzn. ukončit svůj stávající tah.
Pasujete: Nemůžete hrát další karty. Pokud pasují oba hráči, začíná nové kolo.

III. Regroup phase (fáze přeskupení)
Na začátku této fáze si oba hráči doberou do ruky dvě karty z balíčku. Dále mohou vyložit jednu kartu ze své ruky lícem dolů do prostoru se zdroji a také připraví všechny své vyčerpané karty, tedy otočí je zpět o 90°, aby je v daném kole mohli znovu využívat.

PRAVIDLA UMÍM, CO JE POTŘEBA DO ZAČÁTKU?
Ideální je začít u předkonstruovaného balíčku, který je vždy připraven k okamžitému hraní. Jako u každé TCG je vhodné mít karty obalené a uschované v krabičce, aby se neponičily, dále doporučujeme také používat podložku. Pro zkušenější hráče jsou poté boostery. V těch se vždy nachází náhodné karty z dané edice, s nimiž je možné svůj balíček vylepšit anebo si jej postavit celý od základu.