5 důvodů, proč jsou deskové hry dobré pro děti
Jak deskové hry podporují rozvoj dětí a proč byste je měli zahrnout do rodinných aktivit.

21.6.2024
Může se zdát, že deskové hry začínají v naší technologické době ztrácet na významu, opak je však pravdou. Deskovkám se nikdy nedařilo lépe. Prošly obrovskou proměnou a rozhodně nejde jen Člověče, nezlob se! nebo Dostihy a sázky. Pro dnešní hry se často využívá označení „moderní deskové hry“.

Jsou plné fascinujících příběhů, obsahují krásné komponenty a často i nádherné detailní figurky, jako třeba Talisman na motivy Harry Pottera. Některé hry dokonce využívají praktické digitální aplikace, kdy je vám děj vyprávěn profesionálními dabéry a nemusíte tak procházet naditou knihu příběhů. Skvělým příkladem je obří deskovka ISS Vanguard. Kromě vyprávění tito pomocníci zvládají například sledovat zdraví nepřátel, stavět herní plán nebo připomínat důležitá pravidla.Deskové hry mají super výhody, na které by se nemělo zapomínat. Tady je našich 5 důvodů, proč byste měli zvážit jejich pořízení pro své ratolesti.

1. Rozvoj sociálních dovedností
Děti se při hraní učí komunikovat, spolupracovat i řešit konflikty. Kromě toho trénují svoji trpělivost, když zrovna nejsou na tahu. V takovém případě totiž musí jen přihlížet nebo komentovat to, co dělá druhý hráč, aktivně zasáhnout nemohou. Existuje nespočet herních žánrů, takže míru interakce lze přizpůsobit správným výběrem titulu. Nádherný Divukraj, který zaujme kouzelnou grafikou, dovoluje vždy hrát pouze jednomu hráči. Naopak v superhrdinské hře Marvel Dice Throne dochází k interakci dvou a více hráčů s oblíbenými postavami ze světa Marvelu.2. Podpora kognitivního vývoje
Deskové hry často vyžadují strategické myšlení, plánování a rozhodování. Hráči a hráčky tak musí přemýšlet několik kroků dopředu a zvažovat různé možnosti, což posiluje jejich logické myšlení. Mnohé hry také obsahují prvky matematiky, čtení i psaní, a nenásilně tak vedou děti k trénování těchto dovedností. Nejlepší rodinná hra roku 2019 Na křídlech, anebo její mladší fantasy verze Na křídlech draků jsou toho důkazem. Sice si v nich každý hraje na vlastním písečku, ale bez správně zvolené taktiky vítězné body nezíská.3. Zlepšení pozornosti a koncentrace
Udržet pozornost dětí, byť na pár minut, je v současnosti čím dál tím těžší. Podnětů, které dokážou narušit jejich soustředění, je nesmírné množství a děti jsou zahlceny obsahem. Deskovky vyžadují, aby se malí hráči a hráčky soustředili na průběh hry a byli v pozoru. K tomu může napomoci i hra podle oblíbené předlohy jako třeba Výbušní Mimoni nebo Disney Sorcerer's Arena. Dobře známé postavičky a akčnost hry udrží vaše ratolesti ve střehu, pravidelné hraní tak může přispět ke zlepšení koncentrace i v jiných oblastech, třeba školních povinnostech.4. Zvýšení sebedůvěry
Nejde jen o to vyhrávat, ale zlepšovat se. V tom jsou deskovky fakt skvělé. To, že je děti hrají opakovaně, může výrazně zvýšit jejich sebedůvěru. Při znovuhraní vnímají své předešlé přešlapy a zdokonalují se, učí se nové strategie a to vše bez strachu – dosáhnout úspěchu díky vlastnímu úsilí je naopak velmi povzbuzující. Roztomilá deskovka Draci v práci má sice jen jednoho vítěze, při jejím hraní ale mohou děti sledovat způsob hraní ostatních, zjistit, co vede k vítězství, a snažit se tak zlepšit svůj průchod hrou.


Foto ZeStolu.cz

5. Společný rodinný čas
Deskovky naučí malé hráče a hráčky také další spoustu skvělých věcí, kromě toho mají ale i jeden obrovský přínos pro celou rodinu – společné trávení času. Sami určitě dobře víte, jak je někdy těžké dostat všechny dohromady do jedné místnosti, což vám deskové i karetní hry usnadní. Díky nim na vás čeká společně strávené odpoledne, které přinese třeba epický příběh Spících bohů, zakreslovaní říše v Kartografech nebo objevování fauny a flóry v Divoké Amazonii. Parádních deskovek jsou tisíce a vybere si opravdu každý.


Foto ZeStolu.cz

V článku jsme vypíchli jen některé kousky z naší nabídky, celou můžete omrknout u nás na e-shopu.

A pokud byste chtěli s výběrem i čímkoliv dalším poradit, napište nám na xzone@xzone.cz nebo pošlete zprávu na Facebook. Případně se stavte na jednu z našich prodejen v Praze, Brně a Ostravě, kde vám rádi poradí naši zkušení kolegové a kolegyně.


Na našem YouTube pak najdete videa představující deskovky od rozbalení krabice až po komentované hraní. Sledovat nás můžete i na Facebooku, Instagramu, X nebo Tiktoku.